Mistrovství České republiky mládeže v upoutaném letu

28.07.2017 09:06

Pořádání letošního mistrovství republiky mládeže pro upoutané modely se ujal Modelklub Svitavy. Vybrán byl tradiční červnový termín a již několik dní předem byl celý areál modelářského letiště připraven na tuto akci.

První účastníci přijeli už v pátek a zbytek odpoledne využili k intenzivnímu tréninku, další dorazili v sobotu ráno. V devět hodin se všichni sešli na nástupu a předseda klubu a ředitel soutěže v jedné osobě, Zdeněk Uher, zahájil mistrovství. Následovalo losování startovních čísel a v půl desáté už stál na startu první soutěžící v kategorii UŠ.

Již od brzkého rána panovalo ne příliš vlídné počasí. Obloha byla úplně zatažená, teplota okolo 12 °C a vál poměrně silný severozápadní vítr, chvílemi až 9 metrů za sekundu. Většina soutěžících ráno kvůli větru netrénovala. Díky tomu bylo celé první kolo ve znamení oprav, na první pokus zalétala pouze polovina soutěžících. Průběžné výsledky byly zveřejněny hned po skončení kola, vedení se poměrně suverénně ujal nymburský junior Pavel Hrstka, kterého s velkou ztrátou následovali svitavský Jan Šindelka a nymburský Jakub Týma.

 Následovalo druhé kolo, během kterého se přidaly první přeháňky. Vítr trochu zeslábl a většina závodníků zalétala lépe. To neplatilo především pro vítěze prvního kola a na prvních třech místech tak stanuli Zbyněk Pták, Jan Šindelka a Petr Skurčák.

Po asi hodinové přestávce začalo třetí kolo, které bylo celé ve znamení deště. Soutěžící obvykle zalétli ještě lépe, než ve druhém kole, a tak se pořadí opět promíchalo. Nejlepší let celého mistrovství předvedl Zbyněk Pták, který tak získal zasloužený titul mistra republiky.

Soutěž UR20 se celá odlétala v přestávce mezi druhým a třetím kolem UŠ. Většina létala za deště, i přesto byla většina startovního pole poměrně vyrovnaná. Pouze vítěz kategorie UŠ, Zbyněk Pták, odskočil ostatním ve výsledkové listině o více než vteřinu.

S koncem soutěže UŠ přestalo pršet, tak alespoň vyhlášení výsledků proběhlo za sucha. Vítězové byli odměněni medailemi a diplomy, mistrem republiky byl v obou kategoriích vyhlášen Zbyněk Pták.

Celkem se na mistrovství sešlo 13 závodníků, z toho 10 žáků a 3 junioři. Je to počet oproti minulým letům sice vyšší, na druhou stranu je škoda, že všichni ze zúčastněných jsou pouze ze tří klubů, a to z Nymburka (3), Varnsdorfu (6) a domácích Svitav (4). Kategorii UŠ létali všichni, UR20 pak pouze Svitavští a Nymburští, celkem 6 závodníků.

Jan Kopřiva