Soustředění talentované mládeže České republiky

28.07.2017 10:29

Mezi tradiční akce, které Modelklub Svitavy pořádá ve spolupráci se Svazem modelářů České republiky, patří týdenní soustředění talentované mládeže, které se koná na modelářském stadionu „CIHELNA“ ve Svitavách.

Letos soustředění proběhlo ve dnech 17. - 22. července 2017 za účasti 14 žáků ze Svitav, Nymburka, Miroslavi, Poděbrad, Telnice a Dolenic. Vedoucí Tomáš Weis, Jaroslav Paleček, ing. Vladimír Tomek a ing. Kamil Meisl vzorně opatrovali své svěřence a připravovali je tak ke sportovní modelářské kariéře, která je v budoucnu určitě očekává. O doplnění kalorií se, jako každoročně, svědomitě staraly Miroslava Samková a Miroslava Válková. Počasí účastníkům po celou dobu pobytu přálo. Bylo slunečno, teploty se pohybovaly mezi 26 a 30o C a vítr vál rychlostí okolo 3 m/s.

Létalo se se soutěžními modely kategorií UŠ, F2B, UR20 a s cvičnými upoutanými modely. Zasedací místnost v klubovně se proměnila v modelářskou dílnu, kde se nejen nabíjely baterie, ale i prováděly drobné i rozsáhlejší opravy rozbitých modelů. Někteří začátečníci, kteří před začátkem soustředění nikdy s motorovým modelem neletěli, se již po týdnu zúčastnili soutěže.

Setkání mladých modelářů bylo zaměřeno nejen na zdokonalení pilotáže. Účastníci byli také seznámeni se soutěžními a stavebními pravidly, zásadami bezpečnosti a ochrany zdraví a informováni o činnosti Svazu modelářů ČR i Klubu leteckých modelářů ČR. V horkém dni byla zorganizována návštěva bazénu a nechyběla ani noční hra, kde si děti prověřily orientaci v potemnělé krajině.

Během celého týdne navštěvovali soustředění i dospělí modeláři a zpestřili tak pobyt praktickou ukázkou jiných modelářských kategorií. Dvakrát k nám zavítal i člen předsednictva SMČR pan ing. Jiří Pavlíček z Hradce Králové.

Tradičně bylo soustředění  zakončeno v sobotu 22. 7. veřejnou soutěží v kategoriích UŠ a UR20, které se zúčastnilo 12 modelářů. V kategorii žáků výkonem 283 body zvítězil Jakub Týma z Nymburka, druhé místo vybojoval Daniel Hlávka s 252 body a třetí místo s 245,5 bodu získal Martin Čepelka, oba ze Svitav. V kategorii juniorů první místo získala výkonem 264,5 bodu Lenka Weisová, také ze Svitav.

Zdeněk Uher, předseda klubu